To było bardzo ciekawe spotkanie przedstawicieli dolnośląskiego biznesu i świata nauki – „II Kongres Innowacji Przemysł 4.0 w praktyce” odbył się 14 marca br. na Politechnice Wrocławskiej. Podczas wydarzenia zaproszeni goście zaprezentowali wiele rozwiązań, które wspierają w firmach procesy digitalizacji danych i informacji, kształtują zupełnie nową jakość w zarządzaniu procesowym oraz wpływają na konkurencyjność organizacji. Rozmawiano również o możliwościach finansowania inwestycji oraz o tym, jak od strony formalno-organizacyjnej przygotować firmę do korzystania z innowacji.

Prezentacje prelegentów były osadzone na bazie 4 elementów warunkujących transformację do przemysłu 4.0 – ludzi, otoczenia, rynku i techniki.

Ze strony Grupy Impel, która była Sponsorem Strategicznym wydarzenia, wystąpił Krzysztof Wojciechowski – dyrektor rozwoju obszaru Industrial Services, który opowiedział o doświadczeniach z zastosowania nowych technologii w obsłudze klienta i o tym, jak wdrażanie nowych rozwiązań pomaga klientom w podejmowaniu lepszych decyzji biznesowych.

Przedstawiono kilka projektów z wykorzystaniem technologii skanowania laserowego, która niemal we wszystkich branżach znajduje swoje zastosowanie. Dane cyfrowe pozyskiwane ze skaningu laserowego to chmura punktów, w pełni mierzalna i dostarczająca mnóstwa informacji o skanowanym obiekcie i jego otoczeniu. Doskonale nadaje się do detekcji wszelkich odchyleń i kolizji na urządzeniach, instalacjach i różnego rodzaju infrastrukturze. Co więcej, pozyskane dane cyfrowe ze skanowania mogą być wykorzystywane wielokrotnie, w tym także do budowania wirtualnych modeli 3D, modeli BIM, czy analiz dotyczących majątku firmy.

Grupa Impel jest jednym z kluczowych wykonawców przy budowie sieci FTTH dla projektu Orange Światłowód – mówi Krzysztof Wojciechowski z Grupy Impel. Przygotowując się do realizacji projektu przeanalizowaliśmy dokładnie każdy jego etap, zastanawiając się, gdzie możemy go usprawnić. Kluczowym okazał się etap projektowania sieci, który początkowo zakładał dużą ilość roboczogodzin w terenie. Postanowiliśmy zatem wykorzystać technologię skanowania laserowego, by cyfrowo przygotować całą przestrzeń, jaką mieliśmy do zagospodarowania. Dziś nasi projektanci siedzą przy biurkach i pracują nad zwizualizowanym obszarem, na którym toczy się inwestycja. To nowy standard i jakość realizacji – dodaje Krzysztof Wojciechowski. 

Skanowanie laserowe zastosowano również w zintegrowanej obsłudze nieruchomości. Spółki obszaru Industrial Services Grupy Impel obsługują hale logistyczne grupy Logicor zlokalizowane w Polsce, świadcząc kompleksowe usługi zarządzania tego typu obiektami.

Szukaliśmy nowych sposobów na usprawnienia, by możliwie jak najpełniej wykorzystać potencjał nieruchomości klienta – mówi dyrektor Krzysztof Wojciechowski. W tym wypadku skanowanie laserowe wykorzystaliśmy do zbudowania cyfrowych modeli hal. Dzięki nim bardzo usprawniony został proces decyzji inwestycyjnych u klienta, a nam dane te pomogły w jeszcze lepszym rozwijaniu procesów optymalizacyjnych w obsłudze obiektów – komentuje Wojciechowski.

Podczas spotkania przedstawiona została również aplikacja ID Repository – autorskie rozwiązanie spółki z obszaru Industrial Services, która doskonale sprawdza się w zarządzaniu dokumentacją techniczną, daje możliwości współdzielenia informacji, pracy na wielu poziomach decyzyjności, ale też łączy zdigitalizowaną bazę informacji z fizyczną przestrzenią w postaci obrazów 3D. Z powodzeniem została wykorzystana w Grupie Impel do lepszego zarządzania usługami serwisu technicznego w obiektach komercyjnych. Na zdjęciach 3D otagowane zostały wszelkie urządzenia i punkty techniczne do obsługi serwisowej, a całość możliwa jest do bezpośredniej obsługi z urządzenia mobilnego.

Kongres Innowacji organizowany był przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, zgromadził około 170 osób z 70 dolnośląskich firm. Był ciekawym doświadczeniem w poznawaniu podejścia sfery biznesu do rozwoju innowacji w organizacjach i ich skłonności do transformacji technologicznych.

Aktualności